در پس این سوال ممکن است این فکر وجود داشته باشد که ما به عنوان ایمانداران به پادشاهی آینده خدا و نام نجات دهنده عیسی مسیح و وعده حکمت، شادی و قدرت خدا و کلام او، نباید در معرض افسردگی باشیم. اما بیایید واضح بگوییم: غم و اندوه احساسات طبیعی انسان هستند. مؤمنان هنوز انسان هستند، بخشی از یک دنیای از دست رفته و از هم گسیخته. همه انسانها در یک برهه از زمان احساس غمگینی، ناراحتی یا افسردگی می کنند. ما از این احساسات مصون نیستیم و خداوند ما عیسی نیز چنین نبود.

در مزمور می خوانیم: «ای جان من، چرا محزون و افسرده ای» مزمور ۴۲:۵. او مضطرب، گیج، ناراضی و از نظر روحی افسرده بود. او احساس غرق شدن می کرد. با توجه به فهرست کسانی که در کتاب مقدس ممکن است علائم افسردگی داشته باشند، میتوانیم این تصور را که افسردگی ناشی از فقدان ایمان است، رد کنیم. این پیشنهاد که افراد مبتلا به افسردگی بی ایمان هستند، آسیب زیادی وارد کرده است.

افسردگی شدید می تواند باعث ایجاد حس غم و اندوه برای مدت طولانی، پوچی، ناامیدی، بی ارزشی، سطح انرژی پایین، از دست دادن اشتها و عدم علاقه به چیزهایی شود که قبلاً باعث لذت می شدند. در صورت ناشناخته ماندن و درمان نشدن، افسردگی می تواند منجر به مشکلات جدی سلامتی شود، از جمله به خطر انداختن زندگی شما. خوشبختانه، درمان های موثری برای افسردگی وجود دارد، مانند صحبت با متخصصان، دارو، رژیم غذایی و ورزش. هر فردی که از افسردگی رنج میبرد، احتمالاً به کمک متخصصانی نیاز دارد که به آنها کمک کند.

از آنجایی که افسردگی ناشی از فقدان ایمان یا معنویت نیست، مؤلفه های زندگی مسیحی ممکن است به تنهایی راه حلی برای این مشکل ارائه نکند. علیرغم این واقعیت، مشخص است که مؤمنان کمتر به افسردگی مبتلا میشوند، احتمالاً علائم خفیفتری نسبت به افراد بی ایمان دارند و احتمالاً بهبودی بهتری نسبت به بیایمانان دارند. ایمان به خدا و مسیح هم محافظت کننده و هم درمان کننده افسردگی است. ما پیشنهاد نمی کنیم که ایمان از افسردگی جلوگیری می کند یا آن را درمان می کند، اما می تواند موثر باشد. کمک معنوی را می توان با تمرکز بر آرامش و تشویق در کتاب مقدس یافت. در اینجا کلمات «قوی و شجاع باش» یوشع ۱: ۶ و بسیاری از عبارات مشابه را می یابیم. آیات دلگرم کننده ای در کتاب مقدس وجود دارد که ما را به مسیرهای مثبت هدات می کند – آنها را بخوانید، در مورد آنها فکر کنید و با آنها زندگی کنید.

در برخی موارد، افسردگی می تواند با احساس گناه و ترس بدتر شود. آیا ممکن است مؤمنان به دلیل ایمانشان مجبور باشند بیش از بی ایمانان با افکار و محیط های افسرده مبارزه کنند؟ عیسی گفت: «خوشا به حال سوگواران، زیرا آنها تسلی خواهند یافت» متی ۵:۴. در این ماه و ماه آینده، برخی از دلایل معنوی افسردگی را بررسی می کنیم و پیشنهاداتی را ارائه می دهیم که ممکن است مفید باشد.

ترس از گذشته. مهم نیست که لکه ها چقدر تیره باشند، همه آنها پاک شده اند. هرگز به گناهان خود نگاه نکنید – این فقط شما را افسرده تر می کند. اگر روی گناهکاری خود تمرکز کنید، فقط به این نتیجه خواهید رسید که «به اندازه کافی خوب» نیستید. اما هیچ کس به اندازه کافی خوب نیست. مسئله صلاح ما نیست بلکه خیر خداست. پولس نوشت: «یولی تنها كار من این است كه آنچه را در پشت سر من قرار دارد فراموش كنم و برای رسیدن به آنچه در پیش است، بكوشممستقیماً به طرف هدف میدوم تا جایزهای را كه شامل دعوت خدا به یک زندگی آسمانی به وسیلهٔ عیسی مسیح است، به دست آورم.» فیلیپیان ۳:۱۳،۱۴.