نوشته شده توسط اَندرو برَم‌هیل

بعضی از معروف‌ترین تعالیم عیسی مسیح در مَثَل‌هایش گفته شده است. همیشه یکی از بهترین راه‌های آموزش به دیگران از طریق داستان‌ها بوده است و عیسی مسیح نیز در این کار بسیار مهارت داشت. داستان‌های عیسی بسیار آسان به نظر می‌رسند. او همیشه از موضوعاتی در داستان‌هایش استفاده می‌کرد که مردم معمولا با آن آشنایی داشتند. این داستان‌ها به قدری آسان هستند که بسیاری از ما آنها را به فرزندان خود در کودکی یاد می‌دهیم. اما زمانیکه عیسی به زبان مَثَل‌ها تعلیم می‌داد مخاطب مَثَل‌هایش کودکان نبودند. بلکه او آن مَثَل‌ها را به بزرگسالان می‌گفت. این دسته از تعالیم عیسی به گونه‌ای بود تا مردان و زنانی که دوست دارند با تعالیم عیسی بیشتر آشنا شوند به کلام او با دقت فکر کرده تا متوجه پیام تعالیم او شوند

یکی از مَثَل‌های معروف عیسی درباره دو معمار است که یکی دانا و یکی نادان بود متی ۷: ۲۴-۲۷ و لوقا ۶: ۴۶-۴۹. یکی از معماران توجهی به پِی ساختمان، یعنی زمینی که قرار بود بنا را در آنجا بسازد نداشت. او خانه خود را بر شن بنا کرد و فکر می‌کرد به اندازه کافی محکم است. او توانست خانه خود را به سرعت بنا کند، زیرا پِی محکمی برایش نساخته بود و خانه‌اش در طولانی مدت دوامی نیاورد. چون باران بارید و سیلاب روان شد پِی آن بنا که از شن بود از بین رفت و خانه او ویران شد. در مقابل معمار دانا زمین را حفر کرد تا به سنگ رسید. او می‌خواست خانه‌اش را بر روی پایه‌ای محکم بسازد و این نیازمند تلاش بسیار بود و مطمئنا زمان بیشتری لازم بود تا ساخت خانه‌اش تمام شود. خانه این معمار بسیار محکم بود و وقتی باران بارید و سیلاب روان شد هیچ آسیبی به خانه‌ وارد نشد. بنابراین خانه معمار دانا مقاوم باقی ماند.

تفاوت بین این دو خانه در پِی آنهاست. در کتاب تثنیه ۳۲: ۴ خدا صخره خطاب شده است. پولس رسول به ما می‌گوید جز سرورمان عیسی مسیح پِی دیگری وجود ندارد ۱ قرنتیان ۳: ۱۱. پیام این مَثَل واضح است. ما باید خود را تنها بر سرومان عیسی مسیح بنا کنیم. در غیر این صورت دوامی نخواهیم داشت.

درس‌هایی از این مَثَل

درسی که از این مَثَل می‌گیریم فراتر از ساختن یک خانه خوب است. در این مَثَل درس‌هایی معنوی برای پیروان سرومان عیسی مسیح وجود دارد. در زیر به بعضی از آنها اشاره می‌کنیم:

  1. عیسی از پیروانش می‌خواهد تا «گوش داده و عمل کنند» متی ۷: ۲۴. گوش دادن و عمل کردن، هر دو بسیار مهم هستند. شنیدن تعالیم عیسی و یاد گرفتن آن آسان است. اما اگر به آن عمل نکنیم و در رفتارهایمان تغییری ایجاد نکنیم هیچ سودی از تعالیم و کلام عیسی نخواهیم برد. باید همان گونه که عیسی مسیح به ما تعلیم داده است عمل کنیم. موعظه بالای کوه متی باب‌های ۵ تا ۷ سرشار از کلامی است که درک آن آسان، ولی عمل کردن به آن دشوار است. عیسی از ما می‌خواهد که به تعالیمش عمل کنیم.
  2. لازم است پِی محکم و درستی داشته باشیم. اگر ایمان‌مان را بر پایه هر چیزی، به جز خدا و پسرش عیسی مسیح قرار دهیم بی‌فایده خواهد بود. گاهی اوقات زندگی خود را بر چیزهای دیگری بنا می‌کنیم. باید با دقت به زندگی خود نگاه کرده و ببینیم آیا زندگی‌مان به تغییر نیاز دارد یا نه. زیرا هر چیزی که بر پِی درستی بنا نشده باشد ویران خواهد شد.
  3. پیدا کرد پِی مناسب نیازمند وقت و تلاش است. گاهی اوقات این کار بی‌فایده به نظر می‌آید و ممکن است فکر کنیم حفر کردن زمین وقت تلف کردن است. تسلیم نشوید. به جستجو و کند و کاو در کتاب مقدس ادامه دهید تا عیسی مسیح را پیدا کنید.
  4. هیچ کسی پِی شما را نمی‌بیند، بلکه فقط خانه شما دیده می‌شود. ممکن است خانه شما به خوبی خانه آن معمار نادان به چشم نیاید، زیرا معمار نادان وقت زیادی صرف پِی خانه‌اش نکرد و توانست بیشتر بر ظاهر خانه وقت بگذارد. اما به یاد داشته باشید که خانه شما دوام بیشتری دارد، در صورتیکه خانه معمار نادان در باران و سیل ویران می‌شود.
  5. خانه‌ای که ما می‌سازیم اکلژیای جمع ایمانداران سرورمان عیسی مسیح است و این نیازمند تلاش همه ما ایمانداران است. ما باید با کمک یکدیگر بنایی مناسب برای سرورمان بسازیم.

«پس دیگر نه بیگانه و اجنبی، بلکه هموطن مقدسین و عضو خانوادۀ خدایید و بر شالودۀ رسولان و انبیا بنا شده‌اید، که عیسی مسیح خودْ سنگ اصلی آن بناست. در او تمامی این بنا به هم می‌پیوندد و به صورت معبدی مقدّس در خداوند بر پا می‌شود» افسسیان ۲: ۱۹-۲۱.